Nikogo nie dziwi widok rodzica bujającego do snu swoje dziecko. Ruch kołysania uspokaja, pozwala się zrelaksować, przypomina maluszkowi chwile, gdy przebywał jeszcze w łonie matki. Warto wiedzieć, że bujanie wpływa pozytywnie na rozwój i stan psychiczny dziecka. Nie tylko w momencie usypiania, ale również wtedy, gdy trwa podczas snu. Przedstawiamy fakty, które powinien znać każdy rodzic. Skłaniają one do kupna wysokiej jakości kołyski.

 

Bujanie podczas snu wycisza emocje

Dziecko kojarzy ruch kołysania jeszcze z okresu prenatalnego. Dzięki temu szybciej zapada w sen, uspokaja się i relaksuje. Wyciszenie emocji sprawia, że maluch budzi się wypoczęty, gotowy na poznawanie świata. Efekt? Mniejsza płaczliwość i drażliwość, co wpływa zarówno na komfort dziecka, jak i rodziców.

 

Zapewnianie poczucia bezpieczeństwa

Nikogo nie dziwi, że dziecko najpewniej czuło się właśnie w brzuchu matki. To znajome środowisko, które przez 9 miesięcy zapewniało mu całkowite bezpieczeństwo. Przypomnienie tego sprawia, że dziecko znowu czuje się bezpiecznie. Po porodzie wszystko wokół jest zupełnie nowe, obce. To ważne, aby zapewnić maluchowi dostęp do czegoś, co już zna.

 

Lepszy rozwój psychoruchowy

Bujanie przez sen sprawia, że układ nerwowy i układ ruchu są stymulowane do prawidłowego rozwoju. Udowodniono, że ruch ten wspomaga tworzenie się połączeń między neuronami, co wpływa na potencjał intelektualny dziecka. Bujanie poleca się wszystkim dzieciom, a w szczególności tym z obniżonym napięciem mięśniowym. Wszystko dlatego, że ruch ten wspiera rozwój koordynacji i siły mięśniowej.

Warto wspomnieć, że bujanie oddziałuje również na układ przedsionkowy, odpowiedzialny za rozwój równowagi i koordynacji tak niezbędnej do raczkowania, a później chodzenia. Najintensywniej rozwija się on w pierwszych 2 latach życia, a rodzice mogą wspierać ten proces kołysaniem przez sen.

 

Rozwijanie wyobraźni przestrzennej

Podczas kołysania dziecko znajduje się w rytmicznym, stałym i spokojnym cyklu ruchowym. Sprawia to, że zyskuje świadomość własnego ciała i otoczenia, uczy się łączyć doświadczenia zmysłowe w spójny obraz. Wyobraźnia przestrzenna jest niezbędna m.in. do uprawiania w przyszłości aktywności fizycznej, myślenia kreatywnego i twórczego czy odnajdywania się w obcym mieście.