Kołyski dziecięce mają wśród rodziców zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pewne jest, że ruch kołysania uspokaja dziecko, pozwala mu spokojnie zasnąć oraz jest zalecany przez specjalistów. W jaki sposób umieszczanie dziecka w kołysce wpływa na jego rozwój? I czy takie rozwiązanie posiada wady? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kołysek.

 

Kołyska wpływa na rozwój dziecka

Kołysanie dziecka ma wyjątkowo dobry wpływ na jego ogólny rozwój. Uspokaja i pomaga zasnąć, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, gdy maluch dopiero przyzwyczaja się do pobytu poza łonem matki, gdzie ruch kołysania towarzyszył mu każdego dnia. Zapewnia to wysokie poczucie bezpieczeństwa. Leżenie w nieruchomym łóżeczku wydaje się dziecku sytuacja nienaturalną i może powodować u niego dyskomfort.

Co ważne, kołysanie pobudza także układ przedsionkowy do rozwoju. W przyszłości będzie on odpowiadał za prawidłowe napięcie mięśniowe, równowagę, właściwe odbieranie bodźców słuchowych i wzrokowych oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Badania wykazały, że dziecko umieszczane w kołysce szybciej zaczyna siadać, raczkować i chodzić. Ponadto wykazuje lepszą koncentrację w porównaniu do swoich rówieśników, którzy nie byli kołysani.

 

Kołyska – praktyczne rozwiązanie do domu

Posiadanie kołyski jest również praktyczną opcją dla rodziców. Zazwyczaj mebelek ten posiada mniejsze rozmiary niż łóżeczko – zmieści się w niemal każdym miejscu, także tam, gdzie nie mogliśmy wstawić tradycyjnego łóżeczka z powodu ograniczonej przestrzeni. To ważne przy niewielkich mieszkaniach. Ze względu na wymiary, kołyska jest łatwiejsza w przenoszeniu, przestawianiu i przesuwaniu, np. podczas sprzątania czy remontu.

 

Czy kołyski mają wady?

Decydując się na zakup kołyski należy mieć na uwadze, że dziecko stosunkowo szybko rośnie. Dlatego po kilkunastu miesiącach przestanie być użyteczna, co będzie wiązało się z koniecznością kupna zwykłego łóżeczka. Wymiany tej dokonuje się również ze względów bezpieczeństwa – gdy dziecko nauczy się samodzielnie siadać, może przeważyć kołyskę ciężarem swojego ciała i wypaść z niej. Jeśli jednak planujemy więcej dzieci lub mamy komu przekazać kołyskę w prezencie, jej kupno będzie dobrym pomysłem.

Ze względu na nietypowe wymiary także trudniej dobrać do niej odpowiedni materac. Kołysanie dziecka do snu przez pierwsze miesiące jego życia może sprawić, że maluch przyzwyczai się do tych warunków i znacznie trudniej będzie mu spać później w tradycyjnym łóżeczku. Zależy to jednak od charakteru dziecka, nie zawsze taka sytuacja ma miejsce.